2014 -2015 School Year

BUCHAREST

  1. College “I.L. Caragiale” – 13 Nov.
  2. School “Titu Maiorescu” – 14 Nov.
  3. Secondary school Avram Iancu8 Dec.
  4. Secondary school no. 789 Dec.
  5. Secondary school no.62 – 10 Dec.
  6. Secondary school no.169 – 15 Dec.
  7. Secondary school no. 279 – 16 Dec.
  8. Secondary school „Sf. Constantin si Elena” – 17 Dec.
  9. Secondary school „Luceafarul” – 18 Dec.
  10. Secondary school „Pia Bratianu” – 15 Jan.

SLATINA

  1. Secondary school  no. 1  17 Nov.
  2. Secondary school “Nicolae Iorga” –  18 Nov.
  3. Secondary school  “Constantin Brancoveanu” – 19 Nov.
  4. Secondary school  no. 320 Nov.
  5. Secondary school “Eugen Ionescu”24 Nov.

ALEXANDRIA

  1. Secondary school no 5 25 Nov.
  2. Secondary school no  7 – 26 Nov.
  3. School “Stefan cel Mare”27 Nov.
  4. School “Mihai Viteazul” – 28 Nov.

 GIURGIU

  1. Secondary school “Marin Voiculescu”2 Dec.
  2. Secondary school no. 5 Emil Gulian – 3 Dec.
  3. National College “Ion Maiorescu”4 Dec.

BUCHAREST

  1. Secondary school “Avram Iancu”8 Dec.
  2. Secondary school no 789 Dec.
  3. Secondary school no 6210 Dec.
  4. Secondary school no 169 15 Dec.
  5. Secondary school no 279 – 16 Dec.
  6. Secondary school „Sf. Constantin si Elena” 17 Dec.
  7.  Secondary school „Luceafarul”18 Dec.
  8. Secondary school „Pia Bratianu” – 5 Jan.

 TARGOVISTE

  1. Secondary school “Matei Basarab”6 Jan.
  2. Secondary school “Prof. Paul Banica” –  7 Jan.

PLOIESTI

  1. School “Andrei Muresanu”8 Jan.
  2. School “I.A.Basarabescu”9 Jan.
  3. School“Toma Caragiu”12 Jan.
  4. School“Nichita Stanescu”13 Jan.
  5. School “George Cosbuc”14 Jan.
  6. School “Anton Pann”15 Jan.
  7. School “Mihai Eminescu”16 Jan.

BRASOV

  1. Secondary school n0.1219 Jan.
  2. Secondary school n0.2 “Diaconu Coresi”20 -21 Jan.
  3. Secondary school n0.922 Jan.
  4. Secondary school n0.1926 Jan.
  5. Secondary school n0.2527 Jan.
  6. Science College “Grigore Antipa”28 Jan.
  7. Economic National Colleg  “Andrei Barseanu”29 Jan.

ADJUD

  1.  College “Emil Botta”30 Jan.

BACAU

  1. Secondary school “Constantin Platon” – 9 Feb.
  2. Secondary school “Alecu Russo” – 10 Feb.
  3. College Ferdinand I11  Feb.
  4. Secondary school “Al.I.Cuza” – 12 Feb.
  5. Secondary school “Spiru Haret” – 13 Feb.

PIATRA-NEAMT

  1. Secondary school no.3 –16 Feb.
  2. Secondary school no.5 – 17 Feb.
  3. Secondary school “Elena Cuza” – 18 Feb.
  4. Secondary school no.2 – 19 Feb.
  5. National College National Petru Rares 23 Feb.

ROMAN

  1. Secondary school “Calistrat Hogas” – 24 Feb.
  2. Secondary school “Vasile Alecsandri” – 25 Feb.

TARGU NEAMT

  1. National College “Stefan cel Mare”26 Feb.
  2. Economic Highschool “Vasile Conta” 27 Feb.

FALTICENI

  1. Secondary school  Al.I.Cuza2 March
  2. Secondary school Ion Irimescu3 March

SUCEAVA

  1. Secondary school  Miron Costin – 4 March
  2. Secondary school  no.4 – 5 March

 

RADAUTI

  1. Secondary school  no.-2 – 9 March
  2. Secondary school  “Mihai Eminescu” – 10 March
  3. Secondary school“Bogdan Voda” – 11 March

 DOROHOI

  1. Scoala Gimnaziala nr.5 “Spiru Haret” – 12 March
  2. Scoala “Mihail Kogalniceanu” – 13 March

BOTOSANI

  1. Secondary school  no.10 – 16 March
  2. Secondary school  no.8 – 17 March
  3. Secondary school  no.2 – 18 March
  4. Secondary school  no.1 – 19 March
  5. Sports Highschool– 23 March
  6. Secondary school  no.12 – 24 March
  7. Secondary school  no.13 – 25 March
  8. Secondary school  no.6 – 26 March
  9. Art Highschool “Stefan Luchian” – 27 March

IASI

  1.  Highschool“Vasile Alecsandri” – 30 March
  2. School “Alexandru cel Bun” – 31 March
  3. School “B.P.Hasdeu” – 1 April
  4. National College “Mihai Eminescu” – 2 April
  5. Highschool “Vasile Lupu” – 6 April
  6. School “George Calinescu” – 7 April
  7. School  “Carmen Sylva” – 8 April
  8. School  “Gh.I. Bratianu”- 9 April

VASLUI

  1. School “Mihail Sadoveanu” – 21 April

 

BARLAD

  1. School  “George Tutoveanu”22 April
  2. College “Gheorghe Rosca”23 April

 

FOCSANI

  1. School “Stefan cel Mare” – 27 & 29 April 
  2. High-school  “Spiru Haret” –28 April
  3. School “Nicolae Iorga” – 30 April

 

BRAILA

  1. School “Mihu Dragomir” – 5 May
  2. School “Fanus Neagu” – 6 May
  3. Sports Highschool – 7 May
  4. College Ana Aslan – 11 May
  5. School “Aurel Vlaicu” – 12 May

 

GALATI

  1. School nr.33 – 13 May
  2. School “Dimitrie Cantemir” nr.22 – 14 May
  3. School “Mihail Sadoveanu” nr.11 – 18 May
  4. School Gimnaziala nr.2 – 19 May

 

BUZAU

  1. Secondary school  “Ion Creanga” – 20 May
  2. Secondary school nr.1 “Capitan Aviator Mircea T.Badulescu” – 21 May
  3. School “George Emil Palade” – 25 May
  4. Secondary school “Sf.Apostol Andrei” – 26 May
  5. Secondary school “Episcop Dionisie Romano” – 27 May
  6. Secondary school nr.11 – 28 May

 BUCHAREST

  1. Secondary school no.67 – 3 June
  2. Secondary school Principesa Margareta – 4 June
  3. Secondary school Liviu Rebreanu – 9 June